Legendy zamków karpackich OUTLET

Cena:

19.90 zł
29.90 zł

Końcówka nakładu

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  160

 • Liczba zdjęć:

  31 rysunków

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-318-8

 • EAN:

  9788375763188

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2013

 • Język:

  polski

Legendy zamków karpackich OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala  (autor) | Paweł Zych  (ilustr.) | Anna Chudzik  (red.) | Jakub Kinel  (proj. graf.)

„Legendy zamków karpackich” to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorza Sali. Związane są one z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Na kartach książki na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.

Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. W ten sposób praca nabiera elementów popularnonaukowych i edukacyjnych, nie tracąc swego literackiego charakteru.

Końcówka nakładu, egzemplarze niepełnowartościowe, okładki lekko zarysowane lub uszkodzone.

Patroni medialni:

Bartłomiej Grzegorz Sala – urodzony w 1978 roku, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo dodatkowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, pilot wycieczek i organizator turystyki. Autor książek „Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty” (2012) „Legendy zamków karpackich” (2013), „Księga smoków polskich” (2014), „Wieś Beskidu Wyspowego wobec przemian gospodarczych. Zarys dziejów społeczno-ekonomicznych od zarania osadnictwa do początku XXI w.” (2014), „Księga karpackich zbójników” (2015), „Jeziorka i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „Generał Edmund Różycki jako organizator polskiej siły zbrojnej w Galicji w czasie powstania styczniowego” (2015), „Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” (2016), „Legendy zamków sudeckich” (2016), „Podania i legendy o świętych i cudach spod Babiej Góry, Tatr i Pienin” (2016), „Drewniane zabytki polskich Karkonoszy” (2017), „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” (2017), „Legendy zamków świętokrzyskich” (2017), „Kurhany chwały. O kopcach krakowskich, podkrakowskich i nie tylko” (2017), „Bestie i potwory mitologii greckiej” (2018), „Królowie pradawnych puszcz. O dzikach, jeleniach, łosiach, niedźwiedziach, rysiach, tarpanach, turach, wilkach i żubrach w kulturze i tradycji polskiej” (2018), „Sekrety Zakopanego” (2018), „W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni” (2018), „Śladami I Brygady Legionów Polskich przez Beskidy, Podtatrze i Pieniny” (2018), współautor publikacji „Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego” (2012), „Ból pamięci” (2014) i „Najwyższe szczyty Polski” (2018), a także autor licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in. na łamach „Beskidu”, „Buskiego Kwartalnika Edukacyjnego”, miesięcznika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Co Słychać?”, „Dzikiego Życia", „Karpackiego Przeglądu Społeczno-Kulturalnego”, „Libertasu”, „Mówią Wieki”, „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Piosenki”, „Skarbów Podkarpackich”, „Wędrowca Świętokrzyskiego”, „Wędrownika”, „Wołyń Bliżej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.

Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Bookhunter.pl - Ervisha 23-09-2019 11:18

Fascynująca podróż po zamkach polskich Karpat

   Każdy kraj, państwo i miasto ma swoją tradycje a co jest z tym związane również legendy oraz podania. Takie legendy posiadają również niektóre miejsce, które czynią je na swój sposób wyjątkowymi. "Legendy zamków karpackich" to zbiór opowieści związanych z zamkami Karpat. Wszystkie zebrał a następnie opracował Bartłomiej Grzegorz Sala - polski historyk, etnolog, krajoznawca a także pisarz, który w swoich publikacjach przybliża tradycje kulturowe i związane z nimi zagadnienia. W powyższej prezentacji skupia się na legendach zamków karpackich.

  Książka mimo iż powstała w wyniku współpracy Grzegorza Sala z Pawłem Zychem, odpowiedzialnym za ilustracje nie dołączono do Legendarza. W przeciwieństwie do należących do tej serii leksykonów, tutaj główną rolę odgrywa tekst - ilustracje są tylko dodatkiem przy czym co mnie zawiodło nie posiadają one kolorów (są w odcieniach szarości). Jednakże jak wspomniałam nie obraz jest tutaj ważny a słowo pisane - treść i to co ze sobą przekazuje. Od razu da się zauważyć, że powstała według określonego schematu: autor najpierw przedstawia historię zamku (od momentu powstania, poprzez losy do upadku, aż po czasy współczesne), następnie legendy z nim związane a na samym końcu własny komentarz w którym wyjaśnia ile prawdy jest w opracowanych przez siebie legendach. Dzięki temu połączeniu książka łączy ze sobą cechy literatury historycznej, popularnonaukowej jak również baśni. We wstępie przeczytamy, że właśnie taki był zamysł tej książki.

 W książce umieszczono 65 legend i podań związanych z 20 zamczyskami polskich Karpat. Przeczytamy między innymi o: Zamku Sułkowskich na Wzgórzu Miejskim w Bielsku-Białej, ruinach strażnicy królewskiej na Zarabiu w Myślenicach, baszcie zamkowej na Machulcu z Czchowa, pozostałościach zamku królewskiego w Sanoku czy też zamku Kmitów w Lesku. To fascynująca podróż w trakcie której spotykamy wszelakie duchy, zjawy, wielmożnych władców, dzielnych rycerzy jak również świętych i diabłów. Taki misz masz tego co można znaleźć w baśniach, podaniach i legendach. O jednych opowieściach ciągle się pamięta - stanowią atrakcje turystyczne, natomiast inne popadają w zapomnienie. Podobnie jak legendy, które mogą być bardziej lub mniej znane a także całkiem obce.

  Książka posiada przyjemną formę - czytelnik nie musi czytać wszystkich historii jedna po drugiej a wybrać te, które go interesują. Ponadto na końcu książki autor umieścił bibliografię dzięki której zainteresowani tematem otrzymują tytuły innych podobnych publikacji, dzięki którym mogą rozszerzyć swoją widzę. Język jakim posługuje się autor jest przystępny i dość specyficzny - charakterystyczny dla starych podań. O ile w przypadku legend sprawdza się to świetnie, to przy historii zamku niektórym może wprowadzać dyskomfort. Jednocześnie tworzy klimat starych opowieści, zamków, tego co było, przeminęło i już nie wróci. Tworzy historię. Jednakże patrząc obiektywnie większość książki zajmują jednak opisy historii zamków niżeli same legendy - te zostały potraktowane skrótowo, jednakże posiadają swoją puentę. A może w rzeczywistości właśnie taka jest ich długość? Tego nie jestem w stanie stwierdzić.

„Legendy zamków karpackich” to książka, która ma swoje mocne ale i słabsze strony jak mała czcionka, która może utrudniać czytanie (kwestia indywidualna). Jednak to nie oznacza, że należy ją od razu skreślić. Wręcz przeciwnie - jak najbardziej warto dać jej szansę. Może zainteresować miłośników historii, baśni, legend a także opowieści opowieści z dreszczykiem jak również wszystkich tych, którzy chcieliby poznać historię a także tajemnice związane z zamkami, które udało im się zwiedzić. Warunkiem jest aby nie czytać umieszczonych w niej treści jedna po drugiej a stopniowo dawkować sobie lekturę tak aby nie poczuć przesytu i nawału informacji.

https://www.bookhunter.pl/recenzja/3831/legendy-zamkow-karpackich

+

Portal News.o.pl 31-03-2015 12:56

Pod koniec lipca w wydawnictwie Bosz ukazała się książka Bartłomieja Grzegorza Sali Legendy zamków karpackich, na kartach której ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.

Legendy zamków karpackich to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorza Sali. Związane są z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego aż po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów. Obiektów zarówno do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie.

Autor – historyk i etnograf – uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków. Komentuje w kontekście kulturowym wykorzystane motywy, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. Po każdej legendzie można znaleźć wyjaśnienie, ile prawdy się w niej zawiera. W ten sposób praca nabiera charakteru popularnonaukowego i edukacyjnego, nie tracąc swego literackiego oblicza. Tekst wzbogacony jest archaizowanymi w stylu rysunkami.

Wśród opowieści znajdują się historie o Dobczycach i zamkowym skarbie, o pozostałościach zamku Piastów cieszyńskich na górze zamkowej, o Zamku Sułkowskich na Wzgórzu Miejskim w Bielsku,  Starym Zamku Habsburgów w Żywcu, Zamku Królewskim na Lanckorońskiej Górze oraz wielu innych warowniach w Nowym Sączu, Wytrzyszczce, Niedzicy, Czorsztynie, Muszynie.

http://news.o.pl/2013/07/23/legendy-zamkow-karpackich-bartlomiej-grzegorz-sala-wydawnictwo-bosz/

+

portal www.lubimyczytac.pl 05-02-2014 10:04

Karpaty magiczne

 

„Legendy zamków karpackich” zachwycą miłośników historii, baśni, wielbicieli opowieści z dreszczykiem oraz wszystkich tych, którzy po prostu lubią zwiedzać zamki i warownie. Diabły, księżniczki i okrutni władcy, potępione dusze i skarby ukryte gdzieś w ruinach czekają na swoich odkrywców na kartach tej niezwykłej książki. Apetyt na czytanie zaostrza okładka autorstwa Pawła Zycha, z niepokojącym portretem damy z zasnutym bielmem okiem i posępnym zamczyskiem. Subtelne szkice pojawiają się również

Bartlomiej G. Sala, historyk i etnograf, udanie połączył historię z elementami etnografii i baśniowości. Tak powstało ponad sześćdziesiąt opowieści o warowniach wzniesionych między innymi w Cieszynie, Bielsko-Białej, Lanckoronie, Nowym Sączu czy Żywcu. Legendy poprzedza zarys dziejów wybranych zamków począwszy od momentu ich powstania, przez burzliwe niekiedy losy, na czasach współczesnych skończywszy. Autorski komentarz pomoże odróżnić prawdę od fikcji, ale absolutnie nie odbiera legendom swoistego uroku. Zresztą czytelnik może sam zadecydować o kolejności czytania.

Autorowi należą się słowa uznania zważywszy na ogrom pracy, jaki włożył on w wyszukanie i zebranie legend oraz uporządkowanie ich według obranego klucza. Dzięki temu czytelnik otrzymuje zbiór niezwykle interesujących opowieści o zróżnicowanej tematyce, bowiem znalazły się tam między innymi legendy o Białej i Czarnej Damie, carycy Katarzynie, Janosiku a nawet o klątwie Inków i inkaskiej księżniczce.

Historyczna wiarygodność wzbogaca wartość literacką „Legend…” a celowo archaizujący język dodaje opowieściom smaczku i niepowtarzalnego klimatu, przenosząc czytelnika do zamierzchłych czasów. Ma to też tę zaletę, że legend nie da się po prostu przeczytać w jeden wieczór. Są one raczej przeznaczone do niespiesznego delektowania się słowem i folgowania wyobraźni podczas czytania. Można się też pokusić o samodzielne stworzenie mapy z rozmieszczeniem opisywanych obiektów, a potem ruszyć na wycieczkę trasą karpackich warowni.

Zagadki z przeszłości posiadają niewątpliwie walory edukacyjne, pozwalając odkryć mniej znane legendy czy po prostu zapomnianą regionalną historię. A to wszystko w atmosferze tajemnicy, niesamowitości i baśniowości. Warto skorzystać z zaproszenia i wybrać się w literacką podróż poprzez stulecia i epoki.

 

Autor recenzji: swita77

+

Kalina Lubicz-Stabińska, Portal Księgarski 15-10-2013 14:42

Atrakcyjna okładka naprawdę potrafi uwieść. Dostrzeżona w przelocie nie da spokoju dopóty, dopóki nie zajrzę do środka. Ostatnio zostałam zahipnotyzowana przez złowrogą niewiastę, której wymyślna fryzura układała się w spowite ciemnością zamczysko. Ilustracja okazała się wstępem do krainy nadprzyrodzonych mocy, tajemniczej przyrody, pięknych księżniczek i dzielnych wojaków.

„Legendy zamków karpackich” Bartłomieja Grzegorza Sali to zbiór 65 podań ludowych, związanych z warowniami rozmieszczonymi od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Znajdziemy w nim sylwetki 20 zamków, zarówno znanych i rozpoznawanych, jak i tych, po których ostały się jedynie zarośnięte ruiny. Dobór wydaje się trafny, a całość tworzy spójny obraz karpackich twierdz.

Autorowi udało się utrzymać niepowtarzalny klimat głównie za sprawą wystylizowanego języka. Jego subtelny archaizm podkreśla zanurzony w przeszłości rodowód opowieści i przenosi nas do półrealnego świata zamierzchłych czasów. Jak podkreśla Sala, jest to „literackie opracowanie”, było więc istotnym, aby nadać mu odpowiedni charakter i pochylić się nad samym gatunkiem. Trzeba docenić ten wysiłek, bo mieszanka reliktów przeszłości jest całkowicie strawna dla współczesnego czytelnika.

Odszukane przez Salę legendy mają różnorodny charakter. Niektóre wprost nawiązują do dziejów poszczególnych zamków i wspominają o ich władykach oraz wydarzeniach, rozgrywających się w zimnych murach. Inne oparte są na klasycznych motywach rozsianych po różnych regionach, nie tylko Karpatach. Należą do nich np. wątki z wiedźmami, diabłem, nimfami, czy białą damą w roli głównej. Wszystkie ukazują folklor, są znamionami dawnej mentalności i niosą informacje o wyznawanych wartościach.

„Legendy zamków karpackich” nie są jedynie kolekcją starych baśni. Praca ma także historyczny charakter, a każda warownia została odmalowana z uwzględnieniem jej losów. Obok zarysu dziejów, mamy tu interesujące komentarze wyjaśniające rodowód i kontekst powstania poszczególnych podań. Autor, jak na historyka i etnografa przystało, ma specyficzną optykę, dzięki której poznajemy tło i perspektywę, w jakiej rodziły się ówczesne klechdy. Wzbogaca to zbiór i aż kusi, aby wykorzystać go jako tematyczny przewodnik po regionie.

Stare legendy wygrywają w konkurencji ze współczesnymi bajkami. Dawniej brutalność baśniowego świata konfrontowała małego czytelnika z zagrożeniami oraz złem, uczyła radzić sobie w trudnych sytuacjach, informowała, że codzienność niesie wiele niebezpieczeństw. Bruno Bettelheim, słynny psychoanalityk i specjalista od dziecięcej psychiatrii, podkreślał, że dzięki temu dziecko lepiej radzi sobie z problemami, odkrywa swoją osobowość i odważniej mierzy się ze światem. Z nastaniem ery Disneya funkcja bajek się zmieniła – treść posypano lukrem i opakowano w różowy plastik. Tymczasem Sala przypomina, że „literackie legendy i ludowe podania także stanowią część naszego kulturowego dziedzictwa”. Myślę, że warto je poznać i zanurzyć się w świat, którego już nie ma. Zarówno dorośli, jak i dzieci, odnajdą w nich wiele mądrości i będą się przednio bawić.

+

www.ksiazkinaczacie.blox.pl 02-09-2013 14:41

DUCHY NADAL ŻYJĄ

czyli „Legendy zamków karpackich” Bartłomiej Grzegorz Sala, wydawnictwo Bosz, 154 strony, twarda oprawa.


Jak tylko zobaczyłem książkę w Internecie to chciałem ją mieć. Powodem była oczywiście okładka narysowana przez Pawła Zycha (tego od mojej hitowej książki „Bestiariusz Słowiański”). Okładka była pierwszą rzeczą jaką zobaczyłem, dopiero potem przeczytałem, że to legendy i to z Polski, więc już w ogóle chciałem koniecznie to przeczytać. Kiedy dostałem książkę przeżyłem wielki smutek, bo okazało się, że w środku są tylko nieduże czarno-białe ilustracje (też bardzo fajne) ale ja liczyłem na takie, jak na okładce – mroczne portrety zjaw i duchów. 
Ale to nie jest minus książki, tylko takie moje dodatkowe życzenie, żeby były duże, kolorowe ilustracje do każdej z legend (chyba trzeba by było wydać je w tomach).
Co do treści, to muszę powiedzieć przede wszystkim, że jest ona kompletna, bardzo dobrze przygotowana i jest jej bardzo dużo, oraz ma część naukową. Ja nie byłem w stanie przeczytać książki na raz, tylko dzieliłem ja mieszając z innymi. Jest tu 65 historii ludowych o duchach, diabłach, zjawach itd. „zamieszkujących” karpackie zamki. Każdy rozdział to nazwa miejsca – zarys dziejów – legendy – komentarz do legend. Głównym opowiadaniem są oczywiście legendy, ale jak widać można poznać też część historyczną jak i podsumowanie. Opowieści są naprawdę ciekawe, niektóre straszne, wielu wątków nie znałem z żadnych polskich bajek i legend. Wiele z tych historii działa na wyobraźnię i jest fajnym pomysłem na całą książkę, albo film. Na końcu znajduje się bibliografia, gdyby ktoś czuł się niedoinformowany (co uważam za niemożliwe). Nie wiem dlaczego, ale Legendy kojarzą mi się z długimi, ciemnymi wieczorami, jesiennymi i zimowymi. Myślę, że ekstra by się je czytało z kocem i gorąca herbatą, bo taki mają klimat.
Szkoda, że książka ma dość małą czcionkę. Mnie nie przeszkadza mimo okularów, ale moja Babcia (czyta nałogowo ,ale tylko dobre książki i długo je wybiera) bardzo chciała przeczytać Legendy, ale czcionka ją zmęczyła. Może będzie czytać na raty.
Rzecz o którą prosiłbym wydawców jeśli będą wznawiali wydanie to mapa (bo jak się czyta, to można sobie wyobrazić fajną wycieczkę może rowerową?). Jakaś w książce, a może dodawana oddzielnie taka piękna jak okładka, że może być plakatem.


Książka dostaje 6/7 bomb. Jest bardzo ciekawa, bo z terenu Polski, co lubię. A okładka jest tak piękna, że jakby były z nią koszulki, albo lepiej torby, to kupiłbym taką Mamie, bo też jej się strasznie podoba.


PS. Daję kategorię wiekową 15+ dla porządku, ale jest to książka uniwersalna, nawet jak są jakieś nieprzyjemne treści, to raczej w rodzaju baśni, więc mogą czytać tez znacznie młodsze osoby. I młodsze mogą czytać samą część literacką, czyli legendy, pomijając opracowanie. Na pewno wszystkich zaciekawi.

Aleksy Krzysztofiak

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2020

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2019

Księga karpackich zbójników OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Andrzej Potocki

2001

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Legendy zamków świętokrzyskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Licho i inni

Agnieszka Taborska

2014

Opowieści bieszczadzkie. Nieludzki doktor i inne opowiadania

Jerzy Janicki

2008

Święci i biesy

Paweł Zych

2019

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów

Bartłomiej Grzegorz Sala

2016

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Bartłomiej Grzegorz Sala

2017

aktualności

Podsumowanie 14. Bieszczadzkiego Lata z Książką

Za nami 14 edycja Bieszczadzkiego Lata z Książką, która w tym roku odbywała się w Przemyślu. Tradycyjnie, dopisali goście,...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Opowieści z kraju nad Wilią, autorstwa Anny Koprowskiej-Głowackiej, to zbiór ponad dwudziestu baśni litewskich, odwołujących się...

> więcej

Kolejna publikacja z serii bestiariuszy autorstwa Witolda Vargasa poświęcona tym razem stworom z kraju kwitnącej wiśni.

> więcej

«powrót