Rezydencje królewskie

Cena:

40.00 zł
99.90 zł

Końcówka nakładu

Przeglądaj książkę

DZIAŁ: FOTOGRAFIA

DZIAŁ: HISTORIA

 • Tytuł oryginalny:

  Rezydencje królewskie

 • Liczba stron:

  208

 • Liczba zdjęć:

  215

 • Format:

  240 × 311 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-247-1

 • EAN:

  9788375762471

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2015

 • Język:

  polski

Rezydencje królewskie

Wyjątkowy album, w którym przedstawiono cztery najważniejsze polskie rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamek Królewski w Warszawie. Każdej z rezydencji poświęcono osobną część, zawierającą zarówno krótki wstęp historyczny, jak i zbiór wielu fotografii prezentujących budowle oraz ich wnętrza. „Spacer” po tych zabytkowych obiektach zapewnia dokładne poznanie poszczególnych sal, pełniących funkcje reprezentacyjne lub wypoczynkowe. Fotografie zamieszczone w albumie ukazują także okazałe kolekcje obrazów, rzeźb oraz drogocennych przedmiotów wykonanych ze szkła lub ceramiki. Dzięki starym rycinom i archiwalnym fotografiom można zobaczyć, jakim zmianom ulegały rezydencje, liczne portrety zaś pokazują ich znakomitych fundatorów oraz dawnych mieszkańców. Album zawiera również zdjęcia przedstawiające rozległe ogrody okalające budowle, m.in. Ogród Modernistyczny w Łazienkach czy fragmenty Ogrodu Północnego i Wschodniego w Wilanowie. Prezentowane budowle to nie tylko wspaniałe zabytki, ale też miejsca schadzek wielu krakowian i warszawiaków oraz cele turystyczne rodzimych i zagranicznych podróżnych, zainteresowanych polską historią i sztuką.

 

EGZEMPLARZE ZE ZWROTÓW, NIEPEŁNOWARTOŚCIOWE - OKŁADKI LEKKO PORYSOWANE


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Błażej Organisty, Portal: www.fotografuj.pl 24-11-2015 09:26

Ukazał się album Rezydencje królewskie

 

Najznamienitsze polskie rezydencje królewskie uwiecznione na niezwykłej urody fotografiach współczesnych i archiwalnych. Miejsca, będące sceną codziennego życia ich właścicieli oraz wielu ważnych wydarzeń historycznych. Pełniące funkcję gmachów reprezentacyjnych państwa oraz prywatnych rezydencji, stanowiące przykłady znakomitych realizacji architektonicznych.

 

W jakich komnatach jadały głowy państwa? Gdzie władcy sypiali, przyjmowali znakomitych gości, jak wyglądały sale balowe i w jakich ogrodach odpoczywali latem? Jak prezentowały się ich bogate zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki czy numizmatów europejskich? Wszystko to można zobaczyć na fotografiach ilustrujących album, a szczegółowe opisy dostarczą pasjonatom historii i sztuki wielu ciekawych informacji dotyczących tych zabytkowych obiektów.

 

W książce przedstawiono cztery najważniejsze polskie rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie. Album podzielony jest na cztery części poświęcone poszczególnym zabytkom. Każdą z nich otwiera wstęp historyczny ilustrowany archiwalnymi, rzadko publikowanymi fotografiami. Dzięki rycinom, a także współczesnym i archiwalnym zdjęciom czytelnik może odbyć wędrówkę po miejscach szczególnych, zarówno ze względu na wartość kulturową, jak i historyczną.

Album „Rezydencje królewskie”, który ukazał się nakładem wydawnictwa BOSZ, jest nie lada gratką dla miłośników historii, architektury oraz fotografii. Unikatowe, niepublikowane wcześniej materiały prezentują kunszt architektoniczny ze wszystkimi doskonałymi detalami. Zainteresuje on wszystkich pasjonatów kultury i historii Polski.

Publikacje poświęcone polskiemu dziedzictwu kulturowemu, twórczości uznanych artystów oraz pięknu rodzimego krajobrazu realizują jedno z głównych zamierzeń wydawnictwa BOSZ, jakim jest promocja kultury narodowej.

 

Oryginalność oraz najwyższa jakość albumów sprawiają, że wiele spośród tytułów Wydawnictwa BOSZ otrzymało najważniejsze nagrody oraz wyróżnienia w prestiżowych konkursach książkowych, takich jak Najpiękniejsza Książka Roku w konkursie PTWK czy Książka Roku
w konkursie o „Pióro Fredry”. W 2011 roku Wydawnictwo BOSZ zostało laureatem 21. edycji Konkursu Godła „Teraz Polska” – uhonorowane za wysoką jakość wydawanych książek.

 

http://www.fotografuj.pl/News/Ukazal_sie_album_Rezydencje_Krolewskie/id/9595

 

+

Katarzyna Krzykowska, Portal: www.dzieje.pl 05-11-2015 14:23

„Rezydencje królewskie”

Cztery polskie rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie prezentuje album „Rezydencje królewskie”. Były to miejsca, z których polscy władcy zarządzali państwem, ale też przyjmowali gości, urządzali bale oraz odpoczywali.

 

Każdej siedzibie władców Polski poświęcono osobną część, zawierającą historię danego miejsca oraz zbiór fotografii – z różnych epok - prezentujących budowle oraz ich wnętrza.

 

Wędrówka po zabytkowych obiektach pozwala na poznanie układu architektonicznego miejsca, zajrzenie za mury pałacowych wnętrz oraz bliższe przyjrzenie się bogatym zbiorom sztuki – obrazom, rzeźbom, militariami oraz przedmiotom użytkowym.

 

Album zawiera zdjęcia przedstawiające rozległe ogrody okalające budowle, m.in. Ogród Modernistyczny w Łazienkach czy fragmenty Ogrodu Północnego i Wschodniego w Wilanowie.

 

Kolekcję otwiera Zamek Królewskie na Wawelu. Dogodne położenie zapewniające poczucie bezpieczeństwa sprzyjało rozwojowi w tym miejscu osadnictwa już wczasach prehistorycznych. Wyjątkowość Wzgórza Wawelskiego polegała na tym, iż przez stulecia pełniło ono funkcję politycznego, religijnego i kulturalnego centrum państwa polskiego.

 

Na wzgórzu usytuowana była najpierw rezydencja książęca, następnie monarsza oraz kościół katedralny, główna świątynia diecezji kościelnej, utworzonej w 1000 roku. „Upadek Rzeczypospolitej uczynił z Wawelu symbol przeszłości narodu pozbawionego własnej państwowości, ważny nie tylko dla Polaków, ale także dla innych narodowości zamieszkujących niegdyś wspólne państwo” – piszą autorzy.

 

O znaczeniu Zamku Królewskiego w Warszawie jako jednego z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa decyduje historia dramat wpisany w jego dzieje, zwłaszcza ostatnich stuleci. Zamek jako rezydencja królewska i siedziba władz Rzeczpospolitej stał się symbolem państwowości. Dlatego Adolf Hitler już w 1939 roku podjął decyzję o unicestwieniu Zamku, a w końcu 1944 roku wyrok został wykonany. Zamek był odbudowywany w latach 1971-1984.

 

„Entuzjazm, z jakim Polacy w kraju i za granicą podjęli dzieło odbudowy, wciąż może zdumiewać. Był to fenomen w dziejach światowych ochrony dziedzictwa kulturalnego. Zamek odbudowano bowiem ze społecznych składek, bez udziału państwa” – podkreślają autorzy albumu.

 

Pałac w Wilanowie to miejsce – obecnie otoczone nowoczesnym miastem – zaprogramowane przestrzennie i funkcjonalnie przez króla Jana III po roku 1677, kiedy nabył wilanowskie ziemie.
„Pałac powstał ze scalenia w jedno dzieło architektoniczne najlepszych cech włoskiej willi i francuskiego pałacu w typie entre cour et jardin. Stanowi apogeum polskiego baroku i bogaty treściami pomnik chwały jedynego polskiego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczypospolitej” – zaznaczono w albumie.

 

Z Pałacem, oprócz króla Jana III, który stworzył podstawy tożsamości miejsca, związana jest też postać Stanisława Kostki Potockiego – kolejnego właściciela Wilanowa, który w 1805 roku wraz z małżonką Aleksandrą z Lubomirskich otworzył pro publico bono jedno z pierwszych muzeów polskich, które służyć miało edukacji społeczeństwa przez kontakt ze sztuką i historią.

 

Letnia rezydencja ostatniego króla RP Stanisława Augusta – Łazienki Królewskie – to dla turystów miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Łazienki to symboliczne dzieło polityka, mecenasa i kolekcjonera sztuki, który przez całe swoje panowanie dążył do przekształcenia Rzeczypospolitej w nowoczesne państwo. W albumie przypomniano, że po trzecim rozbiorze królestwa między Austrią, Rosją i Prusami Stanisław August ostatecznie poniósł polityczną klęskę, ale jego utopijną wizję „republiki marzeń” symbolizują właśnie warszawskie Łazienki.

 

http://dzieje.pl/ksiazki/rezydencje-krolewskie

 

 

 

 

 

 

+

Portal: www.nowawarszawa.pl 05-11-2015 13:33

Rezydencje królewskie – unikalne zdjęcia i niezwykła książka

 

Najznamienitsze polskie rezydencje królewskie uwiecznione na niezwykłej urody fotografiach współczesnych i archiwalnych. Miejsca, będące sceną codziennego życia ich właścicieli oraz wielu ważnych wydarzeń historycznych. Pełniące funkcję gmachów reprezentacyjnych państwa oraz prywatnych rezydencji, stanowiące przykłady znakomitych realizacji architektonicznych.

W jakich komnatach jadały głowy państwa? Gdzie władcy sypiali, przyjmowali znakomitych gości, jak wyglądały sale balowe i w jakich ogrodach odpoczywali latem? Jak prezentowały się ich bogate zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki czy numizmatów europejskich? Wszystko to można zobaczyć na pięknych fotografiach ilustrujących album, a szczegółowe opisy dostarczą pasjonatom historii i sztuki wielu ciekawych informacji dotyczących tych zabytkowych obiektów.
W książce przedstawiono cztery najważniejsze polskie rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie. Album podzielony jest na cztery części poświęcone poszczególnym zabytkom. Każdą z nich otwiera wstęp historyczny ilustrowany archiwalnymi, rzadko publikowanymi fotografiami. Dzięki rycinom, a także współczesnym i archiwalnym zdjęciom czytelnik może odbyć wędrówkę po miejscach szczególnych, zarówno ze względu na wartość kulturową, jak i historyczną.

 Album „Rezydencje królewskie” jest nie lada gratką dla miłośników historii, architektury oraz fotografii. Unikatowe, niepublikowane wcześniej materiały prezentują kunszt architektoniczny ze wszystkimi doskonałymi detalami. Zainteresuje on wszystkich pasjonatów kultury i historii Polski.

 

http://nowawarszawa.pl/promobaner/rezydencje-krolewskie-unikalne-zdjecia-i-niezwykla-ksiazka/

 

 

aktualności

14.edycja Bieszczadzkiego lata z książką

Bieszczadzkie Lato z Książką wraca do Przemyśla

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Niniejsza publikacja, autorstwa Jacka Wasilewskiego, stanowi dowcipne, lecz niezwykle rzetelne podsumowanie najważniejszych zagadnień...

> więcej

„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć”   Agnieszki Taborskiej – w opracowaniu graficznym...

> więcej

«powrót