Nie bij jej, bo się spocisz

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Nie bij jej, bo się spocisz

 • Liczba stron:

  128

 • Liczba zdjęć:

  100

 • Format:

  160 x 180 mm

 • ISBN:

  978-83-89747-62-4

 • EAN:

  9788389747624

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2007

 • Język:

  polski

Nie bij jej, bo się spocisz

Zbigniew Lengren  (autor) | Katarzyna Lengren  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Publikacja prezentuje ponadczasowe żarty rysunkowe Zbigniewa Lengrena, słynnego rysownika, karykaturzysty, wybitnego satyryka, osoby obdarzonej niezwykłym talentem, poczuciem humoru i inteligencją. Stworzony przez niego Profesor Filutek gościł na łamach „Przekroju” przez ponad pięćdziesiąt lat. Wstępem opatrzyła książkę Katarzyna Lengren, córka rysownika.

Zbigniew Lengren (1919-2003) – humorysta, karykaturzysta, rysownik, twórca książek, felietonów, scenariuszy filmowych i telewizyjnych.
Urodził się 2 lutego 1919 roku w Tule (Rosja). W młodości mieszkał w Toruniu, gdzie skończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 1945 roku rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Przekrój”, dla którego stworzył postać profesora Filutka. Współpracował także z wieloma innymi tygodnikami, publikując w nich żarty rysunkowe. Kawaler Orderu Uśmiechu, laureat Złotej Szpilki z Wawrzynem (1988), statuetki Eryka (2002), Nagrody K za osiągnięcia w dziedzinie komiksu (2002). Zmarł w 2003 roku w Warszawie.

Jest to kolejna pozycja w serii Uśmiechnij się :-), w której proponujemy uśmiech jako odtrutkę na panującą rzeczywistość.
 

Tytułowy żart – w wersji słownej, nie rysunkowej – znają prawie wszyscy – tak jak się zna przysłowia i powiedzonka narodowe. Niewiele osób jednak wie, że został wymyślony przez Zbigniewa Lengrena, a było to dawno temu, bo w latach pięćdziesiątych XX wieku. Lengren nie tylko żart wymyślił, ale narysował go mistrzowsko, doskonale „reżyserując” całą scenkę…

(ze wstępu Katarzyny Lengren)

Zbigniew Lengren (1919-2003) - humorysta, karykaturzysta, rysownik, twórca książek, felietonów, scenariuszy filmowych i telewizyjnych. W młodości mieszkał w Toruniu, gdzie skończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 1945 roku rozpoczął współpracę z tygodnikiem "Przekrój", dla którego stworzył postać profesora Filutka. Współpracował także z wieloma innymi tygodnikami, publikując w nich żarty rysunkowe. Kawaler Orderu Uśmiechu, laureat Złotej Szpilki z Wawrzynem (1988), statuetki Eryka (2002), Nagrody K za osiągnięcia w dziedzinie komiksu (2002).

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Rysunki przyczynowo-skutkowe

Andrzej Lichota

2006

Rysunki różne, kwadratowe i podłużne

Edward Lutczyn

2010

Szymon Kobyliński. Za dużo tematów

Szymon Kobyliński

2009

aktualności

III miejce dla albumu "Podkarpacie" w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Homework. Plakaty” to już dwudziesta siódma publikacja w popularnej serii poświęconej najważniejszym polskim...

> więcej

Album poświęcony twórczości Piotra Młodożeńca – grafika, malarza, rysownika oraz projektanta, syna Jana Młodożeńca,...

> więcej

«powrót