Aktualności

Uroczysta kolacja z udziałem Pary Prezydenckiej wydana z okazji premiery "Wykwintnej kuchni polskiej"

5 grudzień 2012

27 listopada miała miejsce oficjalna premiera książki „Wykwintna kuchnia polska”. Z tej okazji w restauracji Belvedere odbyła się uroczysta kolacja z udziałem pary prezydenckiej – Anny i Bronisława Komorowskich. Pani Anna Komorowska objęła patronatem tę publikację, w której znalazły się również jej przepisy.


 

Wśród zaproszonych znaleźli się ministrowie Bogdan Zdrojewski oraz Waldemar Dąbrowski, ambasador Słowenii Marjan Setnic, śpiewak Wiesław Ochman, wielu dziennikarzy kulturalnych i kulinarnych i inni znamienici goście.

 

Wszyscy zaproszeni zostali do pięknie udekorowanej sali, w której czekały już nakrycia, a artystka grała na harfie. Spotkanie rozpoczął Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek Królewskich, potem zaś głos zabrał Bogdan Szymanik, który powiedział parę słów o książce. Na krótką przemowę zdecydowała się również Anna Komorowska, wychwalając tradycje polskiej kuchni.

 

Uczta rozpoczęła się od dania Pawła Oszczyka. Był to finezyjnie przygotowany pstrąg z marynowaną dynią, galaretką jabłkową i chipsami borowikowymi (na talerzu można było znaleźć też siewki znanych z ogrodu i lasu ziół, mus z buraka i cytrusowy puder z czarnuszką). Następnie na stole pojawiła się zupa cebulowa ze śliwkami i kurkami zamkniętymi w „pierożku” z wydrążonej cebulki, podbita nadzieniem z kaszanki i ostrużynami chrzanu Wojciecha Amaro. Jako danie główne została zaserwowana delikatna perliczka według przepisu szefa kuchni restauracji Belvedere Adama Komara. Na deser podano zdobiony złotem mus piernikowo-makowy z gorącymi wiśniami autorstwa Pawła Małeckiego z cukierni Sowa z Bydgoszczy.

 

Po tak wykwintnych daniach przyszedł czas na spróbowanie likieru. Prezydent opowiadał anegdoty. Wspominał między innymi kolację z prezydentem Ukrainy, na której podano tatara z łososia – gość z nieufnością spojrzał na danie i stwierdził: „U nas, na Ukrainie, tatara robimy po prostu z tatara…”. W miłej atmosferze toczyły się rozmowy, Pani Prezydentowa podpisywała albumy.

 

Spotkanie zakończyło się około godziny 23.

 

 

Prezentowane zdjęcia pochodzą z Biura Prasowego KPRP.

Autor zdjęć - Piotr Molęcki

 

Pod poniższym linkiem znajdą Państwo opis kolacji widziany oczami dziennikarki magazynu "Zwierciadło" :

Kozak je z parą prezydencką