Aktualności

Wykwintna kuchnia polska nagrodzona w konkursie Gourmand World Cookbook Awards

5 grudzień 2012

Z satysfakcją i przyjemnością informujemy, że wydany przez oficynę BOSZ luksusowy album Wykwintna kuchnia polska. Wszystkie smaki roku został doceniony na arenie międzynarodowej i uznany przez jury prestiżowego Gourmand World Cookbook Awards w Paryżu za "najlepsze wydawnictwo kulinarne dla profesjonalistów" wydane w Polsce w roku 2012.


Publikacja została zakwalifikowana do finału światowego konkursu książek kulinarnych w tej kategorii. Rozstrzygniecie będzie miało miejsce 23 lutego 2013 w Luwrze, podczas Paris Cookbook Fair.

Wykwintna kuchnia polskato prestiżowa publikacja w której znajdą się dania skomponowane przez najwybitniejszych polskich mistrzów kuchni młodego pokolenia.

Tę wyjątkową książkę objęła patronatem Pierwsza Dama, Pani Prezydentowa Anna Komorowska, która opatrzyła ją własnym słowem wstępnym. Autorem wprowadzenia jest prof. Jerzy Bralczyk, jeden z najwybitniejszych autorytetów polskiej humanistyki.

 

W pierwszej części albumu prezentowane są tradycje kultywowane w II Rzeczpospolitej. Na nieznanych lub mało znanych zdjęciach z czasów Prezydenta Mościckiego i Marszałka Piłsudskiego można obejrzeć przyjęcia na Zamku Królewskim jak i przykłady spotkań naszych ówczesnych przywódców z dyplomatami ze świata.

 

W drugiej części prezentowane są dania skomponowane z myślą o podawaniu ich dziś na stole Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla najważniejszych jego gości z kraju i ze świata. Dania te spełniają kryteria najbardziej nowoczesnej światowej kuchni a zarazem prezentują tradycje polskiej kuchni i opierają się na polskich produktach.

 

Trzynastu kucharzy, szefów kuchni z czołowych polskich restauracji, proponuje menu na cztery pory roku – dominują dania kojarzące się z polską kuchnią lub polskimi produktami, wytworne i smakowite. Dodatkowym walorem książki jest prezentacja specjalnego własnego menu Pani Prezydentowej, obejmujące dania podawane w domu Państwa Komorowskich.

 

Piękne, profesjonalne zdjęcia ukazują niepowtarzalne aranżacje potraw, czyniące z nich dzieła sztuki kulinarnej i wizualnej. Natomiast fotografie wykonane podczas sesji w Belwederze pozwalają zaglądnąć do wnętrza prezydenckiej rezydencji.

 

Reprezentacyjny album, godny takiego tematu, o formacie 270 × 350 mm, zaprojektował ceniony grafik Andrzej Barecki. Album wydany został w polskiej i angielskiej wersji językowej.