Aktualności

 

JANUSZ KANIEWSKI: DESIGN

Premiera książki i wernisaż wystawy

4 październik 2013

Codziennie używamy setek przedmiotów, mijamy tysiące samochodów, patrzymy na przestrzeń urządzoną wokół nas. To wszystko zostało kiedyś przez kogoś zaprojektowane. Jak wyglądał proces tworzenia?

 

Janusz Kaniewski prowadzi jedną z najbardziej rozpoznawalnych pracowni projektowych w Polsce, Janusz Kaniewski Design. Projektuje przedmioty codziennego użytku, samochody, stacje benzynowe, urządzenia, od lat pracuje dla tak prestiżowych klientów zagranicznych jak  Ferrari i Pininfarina. Wykłada, doradza samorządom miast, jest pierwszym i jedynym nie-architektem członkiem SARP.


 

18 października na ul. Mysiej 3 odbędzie się premiera albumu Janusz Kaniewski.Design wydawnictwa Bosz, przybliżającego fascynujący warsztat designera, ewolucję stylu, historię najważniejszych realizacji, uchylającego rąbka przyszłości. Jak bardzo świat ten jest owiany tajemnicą i ukryty przed ciekawskimi niech świadczy fakt, że uzyskanie zezwoleń na publikację każdej z kilkuset ilustracji, szkicu czy zdjęcia zajęło więcej miesięcy niż samo pisanie!

 

Premierze książki towarzyszy wystawa Design: Illustration – nie, nie gotowych produktów, te mijamy codziennie na ulicy – lecz ilustracji towarzyszących ich powstawaniu. Wyłącznym sponsorem wydarzenia jest Żywiec. Na wystawie będzie można prześledzić wielomiesięczną historię tworzenia szklanki typu lager zaprojektowanej przez Kaniewskiego dla tej marki. Setki szkiców, dziesiątki koncepcji odrzuconych, aby osiągnąć zamierzony efekt. „Dobry design powinien służyć producentowi i konsumentowi, być ładny, ale przede wszystkim pożyteczny i ponadczasowy. Każdy projekt ma swoje cele, na końcu jest ten najważniejszy – dawanie przyjemności” – mówi Janusz Kaniewski. Ostatecznie powstało szkło nie tylko piękne, ale wysoce funkcjonalne, doskonale podkreślające walory smakowe i zapachowe piwa.

 

Od kruchej szklanki, którą się delektujecie po sieć stacji benzynowych na Ukrainie, na którą może kiedyś przyjdzie Wam odwiedzić – przedmioty też mają swoją barwną opowieść. O tym jest ta książka i ta wystawa.

 

Wernisaż odbędzie się 18 października w sali wystawowej na ul. Mysiej 3 w Warszawie (3 piętro).  Prace Janusza Kaniewskiego będzie można obejrzeć w dniach 19-20 października w godzinach 10:00-20:00 pod tym samym adresem. Wstęp wolny.